Nim nadejdzie czas upragnionych wakacji, konieczne jest wcześniejsze ich dobre zaplanowanie i zorganizowanie. Jedną z najważniejszych kwestii staje się transport na wakacje. O tym, co wybrać – auto prywatne, autokar czy pociąg – piszemy w dzisiejszym artykule. Sprawdź, jak zorganizować tani transport na wakacje, biorąc pod uwagę wszelkie za i przeciw danego rozwiązania.

Auto prywatne, autokar czy pociąg – co wybrać

Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co wybrać – auto prywatne, autokar czy pociąg. Każdy środek transportu ma swoje wady i zalety, a jego wybór podyktowany będzie nie tylko kwestiami oszczędności, ale i własnym poczuciem komfortu. Dla wielu auto prywatne wydaje się najwygodniejszym wyborem, bo samodzielnie decydujemy o tym, kiedy wyruszamy w podróż, kiedy z niej wracamy, kiedy robimy przerwy na trasie. Jednocześnie rozwiązanie to przy długiej trasie wymaga postojów, które wydłużają przejazd, a nawet konieczności zaplanowania noclegu po drodze, co dodatkowo zwiększa także koszty.

Autokar czy pociąg to transport zbiorowy, co oznacza, że nie jedziemy nim samodzielnie. Nie od nas zależy to, o której wyjeżdżamy i o której zrobimy sobie postój na coś ciepłego, co dotyczy przede wszystkim autokarów. Nie dojedziemy nimi również bezpośrednio do miejsca wakacji, lecz bardzo często skazani będziemy na przesiadki i dobór dodatkowych środków lokomocji. Są one jednak rozwiązaniami wyraźnie tańszymi od samodzielnego pokrywania kosztów paliwa na trasie.

Autokarem na wakacje czy pociągiem

Rezygnując z auta prywatnego, pozostaje podjęcie decyzji, czym lepiej – autokarem na wakacje czy pociągiem. Ona te środki transportu są środkami transportu zbiorowego, więc sprawiają, że podróżujemy dużą grupą osób. Pociągi jednak wyraźnie różnią się od autokarów. Do ich zalet należy między innymi wybór wagonów z przedziałami, które przy większej rodzinie umożliwiają rezerwację całego przedziału dla siebie i przez to poczucie prywatności. Pociąg nie stoi w korkach, nie musi zatrzymywać się na stacjach, a dostęp do toalety i ciepłego posiłku jest często w jego obrębie. Wiele pociągów ma wagony gastronomiczne.

Do minusów zaliczyć można jednak to, że pociąg nie wszędzie dojedzie, daje dużo mniej opcji niż autokar, wymusza często również przesiadki, bo nie istnieją połączenia bezpośrednie. Wszystkie wady pociągu stają się jednocześnie zaletami autokarów. Pod względem cenowym, gdy zastanawiamy się, jaki będzie tani transport na wakacje, okazuje się, że ceny autokarów i pociągów bywają dość zbliżone. Dużo zależy od konkretnego kierunku wakacji.

Jak zorganizować tani transport na wakacje – podsumowanie

Podsumowując to, jak zorganizować tani transport na wakacje, podkreślić trzeba zalety transportu zbiorowego – są one zazwyczaj tańsze i w pewnych aspektach wygodniejsze. Jeśli więc tylko kierunek, do którego zmierzamy na wakacje, umożliwia dostanie się tam z ich pomocą, to warto przejazd taki rozważyć. Wybór auto prywatne, autokar czy pociąg nie jest łatwy i zależy też oczywiście od ilości bagażu. Bywa, że jedynym sensownym rozwiązaniem jest wyjazd autem prywatnym, choć bywają i tacy, którzy do miejsca docelowego dostają się autokarem czy pociągiem, a na miejscu wypożyczają samochód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj